Co do łazienki – prysznic czy wanna?

Kategorie Projektowanie

Od tego, jak urządzimy swoją łazienkę, zależeć będzie komfort naszej codziennej toalety. Czy lepiej zdecydować się na prysznic, czy na wannę?

Zalety i wady prysznica

Prysznic jest sposobem na to, aby w szybki sposób w kilka minut wykąpać się pod strumieniem bieżącej wody. Jest to instalacja tania i nie zajmująca wiele miejsca. Zaletą prysznica jest to, że oszczędza on ilość zużytej do kąpieli wody, a także czas potrzebny do tej kąpieli. Nie daje on jednak możliwości pełnego zrelaksowania się w pianie i gorącej wodzie, a czasem taki relaks jest bardzo potrzebny. Prysznic jest dobrym rozwiązaniem w mikroskopijnych łazienkach, w których każdy metr kwadratowy powierzchni ma znaczenie. W łazienkach przestronniejszych można sobie natomiast pozwolić na wygodną kabinę kąpielową, czyli wydzieloną szklanymi drzwiami część łazienki, pod którą można brać prysznic. To rozwiązanie dobre dla osób żyjących szybko i aktywnie. Mniej dobre dla osób niezbyt sprawnych fizycznie, dla których problemem jest wejść do brodzika i kąpać się w nim.

Wanna – wygoda przede wszystkim

Wanna jest rozwiązaniem korzystnym dla osób, które od szybkich pryszniców wolą długie gorące kąpiele. Wadą kąpieli w wannie jest przede wszystkim to, że zajmuje ona sporo miejsca. Poza tym – do takich kąpieli jednorazowo zużywa się więcej wody. Jest to więc luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Zaletą wanny jest możliwość wygrzania się w gorącej wodzie, gdy potrzebujemy relaksu dla swoich mięśni. To również możliwość mycia się w pozycji półleżącej, co jest komfortowe dla osób starszych i mniej sprawnych fizycznie.

Wanna czy prysznic?

Zastanawiając się nad wyborem wanny lub prysznica do łazienki, należy brać pod uwagę możliwości aranżacyjne swojej łazienki. Poza tym – własne preferencje. W zależności od tego, z kim dzielimy mieszkanie, możemy dopasować wykończenie łazienki do swoich potrzeb. Dla osób niezdecydowanych zawsze pozostaje jeszcze wanna z zasłoną prysznicową – to idealny kompromis, gdy lubimy na co dzień brać prysznic, ale nie potrafimy świadomie zrezygnować z kąpieli w wannie.

Co do łazienki – prysznic czy wanna?
Oceń ten post