Czy architekt wnętrz będzie potrzebny do zaprojektowania biura

Kategorie Projektowanie

Dobrze zaprojektowane biura łączą estetyczny wygląd z funkcjonalnością wnętrza. Muszą być bowiem zarówno bezpiecznym i wygodnym miejscem do pracy, ale także często pełnią funkcję reprezentacyjną, np. gdy przyjmowani są w nich klienci. W cenie są zatem praktyczne rozwiązania, brak krzykliwych kolorów, a ponadto kojarzący się z prestiżem wystrój. Spełnienie tych wszystkich warunków wymaga pomocy dobrego architekta wnętrz.

Po pierwsze funkcjonalność

Biuro musi przede wszystkim być komfortowym miejscem do pracy, gdyż takie jest jego podstawowe przeznaczenie. Zatem urządzanie przestrzeni biurowej nie ogranicza się jedynie do stworzenia wnętrza estetycznego, ale takiego, które jednocześnie będzie miało w przemyślany sposób zaplanowane miejsca na punkty sieci elektrycznej oraz informatycznej. Należy się tutaj kierować określonymi dla danej branży normami technicznymi.

Jednocześnie w biurze muszą zostać uwzględnione wszystkie potrzebne urządzenia, z których korzystają pracownicy tak, aby można ich było używać bez przeszkód. Ponadto układ przestrzenny pomieszczeń powinien pozwalać na jak najszybsze przekazywanie niezbędnych informacji. Doświadczony architekt jest w stanie wskazać tutaj najlepsze rozwiązania

Sprzęt elektroniczny

Równie istotną kwestią jest zaplanowanie odpowiedniego rozmieszczenia urządzeń takich jak komputery, drukarki, itp. Pozwala to na odpowiednie rozplanowanie sieci kabli i połączeń między urządzeniami. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz klimatyzacji – architekt wskaże optymalne miejsca, gdzie należy umieścić np. urządzenia klimatyzacyjne, a także pomoże wkomponować je w wystrój wnętrza, by pełniły również rolę estetyczną.

Walory reprezentacyjne

Wygląd biura ma być spójny z polityką firmy, jej wizją. Stąd też często pomieszczenia biurowe nawiązują swoją kolorystyką np. do logo firmy lub innych kojarzących się z daną firmą barw czy wzorów. Jest to widoczne szczególnie w przypadku biur, w których przyjmowani są klienci – wystrój ma budzić miłe skojarzenia, kojarzyć się z fachową obsługą, a także podkreślać prestiż i renomę firmy. W tym miejscu wręcz nie można obyć się bez dobrego architekta wnętrz.

Projektowanie biura różni się od urządzania mieszkania – efekt końcowy ma nie tyle trafiać w prywatny gust zlecającego, ale raczej wyrażać charakter firmy. Dlatego też niezbędny jest tutaj architekt wnętrz, który wskaże najlepsze rozwiązania dla danej firmy, biorąc pod uwagę m.in. branżę, w której prowadzi ona działalność.

Czy architekt wnętrz będzie potrzebny do zaprojektowania biura
5 (100%) 1 vote