Definicja i zastosowanie wolumenu

Kategorie Finanse

Wolumen na giełdzie stanowi bardzo wartościowe źródło informacji dla wielu inwestorów prywatnych. Pokazuje on aktualne trendy zakupu danego rodzaju akcji przez największe korporacje, o których bez informacji o wolumenie nikt by nie wiedział. Dzięki wolumenowi i prezentacji trendów na wykresach analitycznych inwestorzy są w stanie wykonywać korzystne dla nich ruchy dotyczące szybkiego zakupu i sprzedaży zakupionych akcji.

 

Definicja i zastosowanie wolumenu

Jednak co tak właściwie oznacza ten wolumen na giełdzie?

Jest to ilość zakupionych akcji, które są sumowane przez odpowiednie programy. Określa ilość zakupu akcji danego rodzaju w danej jednostce czasu. Przykładowo po wymianie 6000 akcji pomiędzy sprzedawcą a kupującym wolumen tej transakcji wynosi 6000. Sumuje się on z wszystkich transakcji stale rosnąc(w przypadku zwiększonego popytu na dany rodzaj akcji) bądź malejąc(w przypadku zmniejszonego popytu na dany rodzaj akcji). Oczywiście największe skoki pików i największe transakcje wymieniane są przez wielkie korporacje. Mniejsi, indywidualni inwestorzy dokładając się do nich stopniowo zwiększają pik(jednak to i tak wartości marginalne w porównaniu z grubymi rybami). Znając wolumen rzeczywisty można w szybki sposób kupić akcję, a po kolejnym wzroście wolumeny sprzedać je za większą cenę. Aczkolwiek aby zapobiec takim ruchom często firmy ukrywają swoje wolumeny nie dając tak łatwo zarobić indywidualnym inwestorom co utrudnia ich pracę..

 

Niestety nawet znając wolumen rzeczywisty sytuacja może się bardzo skomplikować. W końcu, gdy wolumen będzie narastał i narastał może zanotować nagły spadek związany z przesyceniem rynku – to spowoduje stratę pieniędzy inwestora. Jest to niejako wpisane w ryzyko inwestowania na giełdzie, które trzeba przyjąć. Dlatego wiele osób nie bazuje głównie na analizie wolumenu ufając swoim teoriom i własnym przekonaniom. Wielu inwestorów i brokerów posiada własne kontakty, własne programy na których bazują i z dodatkiem własnego doświadczenia mogą sami ocenić spadki/wzrosty danych akcji. Biorąc pod uwagę, że obecność wolumenu rzeczywistego jest istną rzadkością na giełdzie to również jest bardzo dobra metoda.

 

Podsumowanie

Inwestować należy z głową; z reguły, gdy kurs rośnie kilka dni z rzędu wraz z trendem głównym i nagle wybija to moment na sprzedaż akcji. Nie ma co przesadzać i przeciągać za długo, gdyż można się na tym mocno przejechać – z reguły po wybiciu piku dochodzi do nagłej zmiany jego kierunku.