Bezpieczeństwo podczas pracy i odpowiednie zabezpieczenie miejsca wykonywanej pracy jest niezwykle ważne. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, których stosowanie w dużym stopniu zabezpiecza miejsce wykonywanej pracy jak również wpływa na prawidłowe oznakowanie terenu ze względu na obowiązujące przepisy.

Zobacz także: folia lokalizacyjna – PTS Rabka

Jednym z takich akcesoriów, które wpływają zarówno na bezpieczeństwo prowadzonych prac jak również pozwalają spełnić odpowiednie przepisy jest folia lokalizacyjna.

Wybór folii lokalizacyjnej jest szeroki. Jej odpowiedni dobór zależy od rodzaju wykonywanych prac. Folie rozróżniane są pod względem koloru jakim się charakteryzują.

Wśród najczęściej stosowanych folii możemy wyróżnić tą w kolorze niebieskim. Jest ona często stosowana przy pracach z niskim napięciem. Fachowcy stosują ją do oznaczania tras kabli z napięciem do 1KV.

Kolor pomarańczowy folii lokalizacyjnej służy do oznaczania podziemnych tras sieci telekomunikacyjnych i światłowodowych.

Kolor czerwony natomiast oznacza, że prowadzone prace dotyczą wysokiego napięcia prądu i są niebezpieczne. Dlatego w tym przypadku stosowany jest kolor, który każdemu kojarzy się z niebezpieczeństwem.

Każdy kolor folii może być dodatkowo oznakowany przez producenta. W zależności od potrzeb można zamówić folię z konkretnym nadrukiem, która dodatkowo będzie informowała o rodzaju prowadzonych prac oraz o tym, kto te prace wykonuje. Jest to również dodatkowa informacja dla innych ekip, jakie prace były w danym miejscu wcześniej prowadzone.