Jak wybrać buty do bieganie damskie?

Kategorie Zdrowie

Panie muszą zdawać sobie sprawę, że profesjonalne buty do biegania będą różniły się od uniwersalnego obuwia sportowego głównie amortyzacją. Koniecznie należy również zaznaczyć, że zdecydowanie najdroższym elementem omawianego rodzaju butów są materiały, z których zostały one wykonane. Czym powinna charakteryzować się wspomniana odzież sportowa?

 

Rozmiar

Rekomendowane jest kierowanie się długością stopy w cm, a nie rozmiarówką podaną przez daną firmę. Pomóc może zwykła kartka papieru, na której wystarczy odrysować dwie stopy. Następnie wystarczy wykonać dokładny obrys linijką z podziałką milimetrową. Koniecznie trzeba pamiętać, aby mierzyć precyzyjnie odległości od skrajnych punktów na długości stóp. Może bowiem dojść do sytuacji, że dana osoba będzie należała do zaledwie 10% populacji na świecie, która ma dłuższy drugi palec u stopy od “tzw dużego palucha”. Jest to kwestia, którą trzeba uwzględnić przed zakupem.

 

Nawierzchnia, po której będzie biegała dana osoba

Podejmując decyzję o zaopatrzeniu się w buty do biegania kobiety powinny wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni, po której planują biegać. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zupełnie inne obuwie sprawdzi się do biegania twardej nawierzchni, a inne do treningów w terenie. Należy mieć świadomość, że pierwszy wspomniany rodzaj butów będzie charakteryzował się lepszą amortyzacją, a także płaskim bieżnikiem. Dodatkowo podeszwa będzie wykończona trudno ścieralną gumą. Koniecznie trzeba wiedzieć, że obecnie na rynku jest dostępnych zdecydowanie więcej modeli butów przeznaczonych do biegania na twardej nawierzchni. Jest to oczywiście spowodowane specyfiką biegania w terenie, gdzie każdy kolejny krok danego biegacza będzie inny.

 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że z powodu rosnącej z roku na rok popularności wymagających biegów z przeszkodami, na rynku pojawiła się specjalna podkategoria obuwia, która jest przeznaczona typowo do biegania po błotnistych nawierzchniach. Osoby biegające sporadycznie mogą bez żadnego problemu zaopatrzyć się w uniwersalne obuwie.