Kawa robusta

Kategorie Zdrowie

Istnieje wiele gatunków kaw. Jednym z popularniejszych gatunków jest robusta (https://krakowskapalarniakawy.pl/k/kawa/kawa-robusta/), pochodząca z centralnej i zachodniej Afryki. Jej plantacje znajdują się również w Brazylii, Indiach, Indonezji i Wietnamie. Niekiedy robustę nazywa się również kawą kongijską, ze względu na jej pochodzenie, albo kawą canephora. Ze względu na łatwiejszą uprawę, na ogół jest tańsza od znanej powszechnie arabiki. W przeciwieństwie do arabiki, Robusta jest bardziej odporna na zmiany klimatu, szkodniki i choroby. Rośnie również szybciej i wcześniej owocuje, dzięki czemu można uzyskać większe plony. Również jej krzewy są dużo większe niż krzewy kawy z gatunku arabika – a zatem z jednej rośliny da się pozyskać dużo więcej ziaren. To wszystko wpływa na jej cenę.

 

Od arabiki robusta różni się bardziej intensywnym, ziemistym i gorzkim smakiem oraz wyższą zawartością kofeiny. Kawa robusta posiada w sobie niemal dwa razy więcej kofeiny niż Arabika. Często wykorzystuje się ją w mieszankach kaw, dodając niewielki procent jej ziaren do ziaren arabiki. Używa się jej również do produkcji kaw rozpuszczalnych. Często sięgają po nią osoby spragnione zastrzyku energii, powszechnie wykorzystuje się też ją w mieszankach espresso, aby uzyskać kremową piankę. Można ją rozpoznać po mniej intensywnym aromacie naparu. Ciekawostką jest to, że im dalej na południe Włoch, tym więcej robusty znajdziemy w mieszankach kaw – podczas gdy na północy właściwie każda kawa to arabica, tak im bliżej południa w mieszankach znajduje się więcej robusty. Jest to pozostałość po czasach, gdy południe Italii było widocznie biedniejsze niż północna część kraju – chociaż sytuacja ekonomiczna już się zmieniła, stare nawyki Włochów z różnych rejonów pozostały, sprawiając, że podróż po tym kraju to jednocześnie podróż przez kolejne smaki kawy.

 

Robusta ma swoich wielbicieli, jak i przeciwników. Warto samemu szukać najlepszych proporcji i mieszanek, by odnaleźć kawę, która nam zasmakuje, a jednocześnie będzie pobudzać. Na szczęście, rodzajów kawy jest tyle, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.