Nowoczesne systemy chłodzenia

Kategorie Nowe technologie

Silnik jako serce każdego samochodu, a zwłaszcza ciężarowego potrzebuje wsparcia w swojej niezawodnej pracy. Często rozgrzany do czerwoności i wydajnie użytkowany podczas długich tras może się przegrzać. Aby nie dopuścić do takiego rozwiązania należy dbać o jego temperaturę pracy niezależnie od temperatury środowiska zewnętrznego. Zatem ważne jest, aby systemy chłodzenia optymalnie współgrały z silnikiem ochładzając go. Do głównym elementów systemów chłodzenia należeć będą chłodnica, płyn chłodzący, termostat czy pompa wodna. Jednak nawet one narażone są na duże przeciążenia, stąd ich jakość będzie bardzo ważna dla każdego samochodu ciężarowego wiozącego na swoich barkach tony różnych materiałów pokładowych.

 

Funkcje systemów chłodzenia

Cały zestaw chłodzenia współgra ze sobą aby zapewnić dobre i optymalne chłodzenie silnika. Wszystko zaczyna się od pompy wodnej, której zadaniem jest zapewnienie regularnego obiegu płynu chłodzącego, który na zasadach fizyki będzie odbierał ciepło z powierzchni silnika ochładzając go. W zestawach chłodzenia najwyższej jakości dostępnych jest nawet kilka termostatów, które z różnych miejsc będą kontrolować odprowadzenie ciepła, co będzie przekładać się na jeszcze wydajniejszą pracę każdego silnika. W wyniku tego może on pracować w spokoju nie martwiąc się o nadmierne przeciążenia. Dodatkowym atutem zastosowania dobrych chłodzeń jest nie tylko bezawaryjność samochodu, ale także aspekt ekonomiczny. Schłodzony silnik bowiem spala mniejszą ilość paliwa, co przekłada się na finansowe korzyści – mniejsze spalanie paliwa to mniejsza ilość włożonej gotówki w dany przejazd.

Dodatkowo systemu chłodzenia mogą być pomocne w naturze. Na rynku ostatnimi czasy pojawiły się specjalne sterowane pompy wodne, które działają tylko wtedy, kiedy silnik jest mocno nagrzany. W wyniku tego znacznie redukuje się emisję szkodliwego CO2 do środowiska będąc bardziej ,,eko”.

 

Nie tylko silnik jest ważny

Układy chłodzenia mogą być również zastosowane w chłodzeniu układów hamulcowych, które mogą być bardzo przeciążone podczas swojej pracy. Uczestniczą one w hamowaniu niejednokrotnie bardzo sporych i ciężkich pojazdów, więc też mają prawo się nagrzewać. Aby prawidłowo schładzać hamulce należy dostarczać do nich wystarczającą ilość chłodnego powietrza stosując nowoczesne kanały wentylacyjne. Zapewni to dodatkowy stopień bezpieczeństwa każdego pojazdu oraz jego kierowcy, a jak każdy wie – bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną.