Projektowanie mieszkania – samodzielnie czy z architektem wnętrz?

Kategorie Projektowanie

Urządzanie mieszkania może się wydawać banalne, jednakże w praktyce może spotkać nas wiele niespodzianek. Dlatego też niezłym rozwiązaniem często okazuje się zatrudnienie architekta, który pomoże nam uniknąć rozczarowań i błędnych decyzji.

Samodzielne projektowanie

Wprowadzanie zmian we wnętrzach na własną rękę jest w pełni uzasadnione, gdy są to niewielkie modyfikacje – bezsensowne wydaje się wtedy angażowanie architekta. Ponadto samodzielne projektowanie to przede wszystkim brak powiększania kosztów o usługi projektanta. Zdecydowaną zaletą jest też tutaj możliwość urzeczywistnienia w całości własnego pomysłu na wnętrze.

Z drugiej jednak strony samodzielne projektowanie wnętrza wymaga sporych nakładów czasu – nie tylko przy tworzeniu pomysłu, ale także przy poszukiwaniu odpowiednich materiałów. Również niezbędne jest wyczucie estetyczne, gdyż nie wszystkie kombinacje kolorów czy wzorów okażą się dobrym pomysłem. Samodzielne projektowanie może też wiązać się z nieprzewidzianymi kosztami w konsekwencji nieracjonalnych decyzji. Występuje również ryzyko uzyskania niefunkcjonalnego wnętrza. Także konieczność nadzorowania ekipy remontowej może być sporym wyzwaniem.

Projektowanie z architektem

Udział architekta w procesie projektowania pozwala na uniknięcie wielu błędów, które mogłyby się pojawić z braku doświadczenia inwestora. Architekt pomoże wcielić w życie pomysły właścicieli mieszkania, przy czym zmodyfikuje je, jeśli okażą się niewykonalne lub też zaproponuje swoje rozwiązania, gdy klienci nie mają konkretnej koncepcji wystroju. Zdecydowanie na plus działa tutaj doświadczenie architekta, który już na etapie projektu jest w stanie stwierdzić, czy dane rozwiązanie uda się wprowadzić w życie. Współpraca z architektem pozwala na uzyskanie funkcjonalnego i estetycznego wnętrza.

Do wad należy tu zaliczyć przede wszystkim dodatkowy wydatek, jakim jest zatrudnienie architekta. Poza tym może się też zdarzyć tak, że wizja architekta będzie kompletnie niezgodna z życzeniami klientów i trudno będzie osiągnąć kompromis. Również styl, który preferuje projektant może okazać się nie do zaakceptowania dla inwestora.

Decydując się na urządzanie mieszkania warto wziąć pod uwagę pomoc ze strony architekta – dzięki jego doświadczeniu z pewnością uda się uniknąć wielu problemów. Szczególnie jeśli planujemy gruntowny remont jego usługi mogą być wręcz nieocenione. Jednak warto najpierw znaleźć takiego architekta, który będzie w stanie urzeczywistnić nasz pomysł na wnętrze, a nie wyłącznie narzuci własne zdanie.

Projektowanie mieszkania – samodzielnie czy z architektem wnętrz?
Oceń ten post