Typowe błędy w samodzielnej aranżacji mieszkania

Kategorie Projektowanie

Urządzanie własnego, wymarzonego gniazdka to dla wielu osób nie tyle wyzwanie, co przyjemność. Często w pośpiechu i wiedzeni chęcią stworzenia aranżacji idealnej, popełniamy jednak kluczowe błędy aranżacyjne. Które z nich są najbardziej typowe? Oto kilka z nich.

Podążanie za modą

Moda ma to do siebie, że przemija – również, gdy chodzi o aranżacje mieszkań, ich kolorystykę i zdobnictwo. Urządzając mieszkanie nie warto podążać za modą – chyba że ma się dość funduszy, by regularnie co 2-3 lata odświeżać stylistykę mieszkania. Kupując meble w określonym stylu i dekorując mieszkanie na nowoczesną modłę skazujemy siebie na przebywanie w takiej stylistyce przez kolejne długie lata – nawet gdy moda na nią już dawno przeminie.

…lub wręcz odwrotnie….

Osoby nader praktyczne starają się z kolei urządzać mieszkanie jak najbardziej uniwersalnie. Proste meble, białe ściany, klasyczne dodatki często składają się na nijakość mieszkania. Takie mieszkanie jest stosunkowo łatwo przearanżować, jednak przebywając w takim maksymalnie uniwersalnym wnętrzu często ma się wrażenie, że jego właściciel absolutnie nie jest podatny na jakiekolwiek nowe trendy. Zbytnia prostota wnętrza nie jest przyjemna dla oka i przywodzi raczej na myśl ascetyczne wnętrza pokojów sióstr zakonnych, niż własne, wymarzone mieszkanko.

Niepraktyczne rozwiązania

Bardzo typowym błędem jest urządzanie wnętrz tylko pod kątem wizualnym, bez brania pod uwagę praktyczności ustawienia mebli, ich rozmiarów i innych parametrów. Przykładem niewłaściwego ustawienia mebli jest choćby komoda ustawiona w salonie tuż przy drzwiach wejściowych, która choć wygląda mile dla oka – często będzie powodowała bolesne uderzenie się w biodra przy wchodzeniu do salonu. Takich przykładów można mnożyć. Niestety, są one widoczne najczęściej dopiero, gdy mieszkanie jest już użytkowane i trudno jest te błędy skorygować.

Ustawienie nieadekwatne do źródła światła

Aranżując samodzielnie mieszkanie wiele osób nie bierze pod uwagę dostępu do światła słonecznego niezbędnego przy wykonywaniu codziennych czynności. Często przemeblowanie tuż po wykończeniu wnętrza okazuje się niezbędne, by wygodniej było w pomieszczeniu funkcjonować.

Typowe błędy w samodzielnej aranżacji mieszkania
Oceń ten post