Wybór łóżka do sypialni – na co zwracać uwagę

Kategorie Projektowanie

Przesypiamy około 1/3 naszego życia – rzadko kiedy zdajemy sobie z tego sprawę, a to naprawdę znaczna część życia każdego z nas. Oczywistym zatem wydaje się, że należy położyć nacisk na możliwie najbardziej komfortowe spędzanie tego czasu. Stąd też tak istotny jest wybór odpowiedniego łóżka, które pozwoli na zdrowy i wygodny odpoczynek.

Rozmiary łóżka

Poszukiwania idealnego łóżka najlepiej zacząć od określenia wielkości tego mebla. Podstawową kwestią jest, czy łóżko ma być jedno- czy też dwuosobowe. Standardowo dostępne na rynku łóżka mają 200 cm długości – są one dobrym wyborem dla osób nie wyższych niż około 180 cm, dlatego też wyższe osoby powinny raczej rozejrzeć się za łóżkiem wykonanym na specjalne zamówienie.

W przypadku dostępnych w sprzedaży łóżek, wybór rozmiaru sprowadza się właściwie do określenia zadowalającej nas szerokości. Dla łóżek jednoosobowych może to być 80, 90, 100, a także 120 cm, przy czym najczęściej wybierane są te o szerokości 90 cm. Łóżka dwuosobowe natomiast mają szerokość 140, 160, 180 i 200 cm – najpopularniejsza szerokość to 160 cm.

Odpowiedni materiał

Gdy mamy już wymiary, należy zdecydować, z jakiego materiału powinna być wykonana rama łóżka. Najtrwalsze jest drewno np. bukowe czy dębowe, jednak może się ono okazać dość drogim rozwiązaniem. Tańsze są łóżka z płyty MDF – przy dobrym wykonaniu mogą okazać się równie trwałe co drewniane. Można wybrać także łóżko tapicerowane, którego rama powleczona jest skórą lub tkaniną.

Najważniejsze, czyli materac

Komfort spania w danym łóżku w największym stopniu zależy od dobrze dobranego materaca. Należy go wybrać w zależności od indywidualnych preferencji co do stopnia twardości – nie da się tutaj iść na skróty, trzeba po prostu wypróbować materac jeszcze w sklepie. Można wybierać spośród materacy sprężynowych, gdzie występuje podparcie punktowe – im więcej małych sprężyn, tym wygodniejszy materac. Dobrym wyborem może też okazać się materac piankowy – odmiany termostatyczne dostosowują się do kształtu ciała pod wpływem ciepła. Materace lateksowe natomiast, to dobry wybór dla alergików.

To, czego nie widać, czyli stelaż

Stelaż łóżka jest równie istotnym elementem co materac – stelaż powinno dobierać się właśnie pod kątem materaca. Nie brak mebli z najtańszą opcją, czyli całkowitym wypełnieniem ramy w postaci meblowej płyty. Jednak lepsze są stelaże składające się z małych wygiętych drewnianych listewek. Im mniejsze i ciaśniej rozmieszczone listewki, tym lepiej.

Łóżko to najważniejszy mebel w naszej sypialni. Służy nie tylko do spania, ale także do relaksu po długim dniu, dlatego też na jego wybór warto poświęcić nieco więcej czasu, by mieć pewność, że jest to najlepsza inwestycja w zdrowy i komfortowy wypoczynek.

Wybór łóżka do sypialni – na co zwracać uwagę
Oceń ten post