Zalety światłowodu

Kategorie Nowe technologie

Kabel światłowodowy jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych sposobów przesyłania danych i tworzenia złącz internetowych. Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest bardziej odporny na zakłócenia, niż miedziane odpowiedniki i że jest dużo bardziej elastyczny, co pozwala stosować go na długich odległościach. Dzisiaj światłowód jest wykorzystywany przede wszystkim we wszelkich gałęziach przemysłu, do dostarczania połączenia internetowego do prywatnych mieszkań oraz do wspomnianych już, długich (czasami wielokilometrowych) połączeń sieciowych.

 

Jednak aby światłowód można było podłączyć do urządzenia dystrybuującego internet, potrzebne są moduły światłowodowe, do których można kabel wczepić. Są one podstawowym wyposażeniem wszelkich routerów, modemów i tego typu urządzeń, ponieważ pozwalają na dalszy przesył połączenia do samodzielnych urządzeń, takich jak prywatne komputery czy serwery. Na rynku istnieje spory wybór tego typu modułów, które można dopasowywać pod swoje indywidualne wymagania.

 

Najpopularniejszymi z nich są tzw. moduły SFP, które stanowią absolutną podstawę, jeśli chodzi o przyłączenie kabla światłowodowego. Są to urządzenia wielkości pendriva, do których wtyka się wtyczkę kabla światłowodowego, co pozwala urządzeniu typu routera rozsyłać sygnał dalej. Jest to chyba najwygodniejsze rozwiązanie ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku, dlatego nie powinno dziwić, że jest takie popularne. Jeśli ktoś posiada w domu router, to nie powinien się dziwić, jeśli coś takiego się w nim znajduje.

 

Nieco nowszą wersją owych modułów są wkładki SFP+, które pozwalają na nieco więcej konfiguracji samego połączenia i umożliwiają bardziej szczegółowe jego monitorowanie. Bardzo często są używane zamiennie z podstawowymi urządzeniami SFP, bo nie różnią się wiele, a dają więcej możliwości. W przypadku montażu zawsze warto stawiać na nowocześniejsze rozwiązania, ponieważ pozwalają ona na w miarę bezproblemowe ulepszenie już istniejącego połączenia, co wpływa na komfort pracy i remontów.